Матеріали вчителів Чистопільського НВК

Казка – свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячого мислення й мови.
В. Сухомлинський


Колективне складання і розігрування казки « Порятунок Весни»




Природознавство 5 клас
Людина – частина природи. Зміни в природі







Урок підготував
учитель біології і географії
Семенюк М.М.


ТЕМА  Людина – частина природи. Зміни в природі
МЕТА: навчити спостерігати за змінами в природі, які відбуваються під впливом людини і під дією природних чинників, робити відповідні записи та висновки, повторити правила поведінки у довкіллі.   
Урок спостереження на природі.      
Зміст уроку
І. Організаційний етап: "Налаштовуємося на роботу!"
         Як вам відомо, людина є частиною природи. Спершу людина мало втручалася  в природу. Згодом вплив ставав дедалі помітнішим. Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за змінами в природі, які відбуваються під впливом людини і під дією природних чинників
ІІ. Основний етап: «За знаннями у довкілля»
Робота  в групах
1 група досліджує зміни в природі, що відбулися під впливом людини.
         Людина господарює на планеті: будує водосховища. Вирубує ліси, осушує болота, видобуває корисні копалини тощо. Проте такими діями вона спричинює в природі незворотні зміни, через які потерпає і сама.
Завдання: на території села знайти і описати приклади впливу людини на природу.
2 група досліджує, як природа  змінюється під дією природних чинників.
         Усі тіла природи зазнають змін під впливом Сонця, води, вітру. Руйнуються гори, твердий граніт перетворюється на пісок, руйнуються ґрунти через розмивання водою…
Завдання:  знайти і описати зміни в природі, що сталися під дією природних чинників.
Свої спостереження занести до таблиці.
Об’єкт спостереження
Зміни, що відбулися в природі


1. Опишіть зовнішній вигляд об’єкта спостереження: назву, форми тіла, розміритіла, забарвлення.
2. Прослідкуйте за змінами об’єкта спостереження. Опишіть характер змін.
6. Зробіть висновки.
ІІІ. Мотuваційний етап навчального заняття: «Мені це цікаво!»
- Подивіться навколо, назвіть інші тіла живої природи, що оточують вас.
Раніше дозволялось збирати колекції рослин і тварин. Зараз можна збирати тільки мушлі, опале листя, кору старих пнів.
Гинуть тварини великі і малі. Зникають лиця землі метелики, жуки, джмелі, оси. І з кожним роком біднішою стає наша земля, а за нею і ми з вами. 104 види метелики, а також оси, бджоли, цвіркуни та інші комахи занесені до Червоної книги.
IV. Закріплення вивченого
Гра « Людина чи природа»
V. Етап рефлексії
- Наведіть приклади  впливу людину на природу.
- Наведіть приклади  впливу природи на людину.
- На підставі яких природних явищ виникло прислів’я : «Вода камінь точить»?
- Поясніть, як ви розумієте вислів « вода камінь точить».
- Як треба поводити себе в довкіллі?
Домашнє завдання:
1. Доповнити таблицю.

2. Зробити замальовки відповідно до проведених досліджень.


Урок з математики
(6 клас)





Тема: Перпендикулярні та паралельні прямі, та їх побудова за допомогою лінійки і косинця








Мельніков Михайло Веніамінович,
вчитель математики
                                                                         Чистопільської філії
   Березовобалківської ЗШ І – ІІІ ст.
                              
  Тема: перпендикулярні та паралельні прямі, та їх побудова за допомогою лінійки і косинця.
Мета: cформувати в учнів поняття про перпендикулярні та паралельні прямі. Учити школярів будувати перпендикулярні та паралельні прямі за допомогою лінійки та косинця. Запобігати формуванню неправильних уявлень про те, що перпендикулярні прямі – це лише горизонтальні та вертикальні лінії. Розвивати окомір учнів, логічне мислення, пам’ять, уяву, увагу; виховувати культуру запису, наполегливість, охайність.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Наочність та обладнання: конспект «Перпендикулярні та паралельні прямі», лінійка, косинець, транспортир, лист картону, спиці.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
 ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Учні-сусіди обмінюються зошитами. Учитель диктує правильні відповіді. Учні звіряють їх з відповідями у зошитах і, за необхідності, роблять виправлення. (Зосереджую увагу на слабших учнях, щоб усі в класі виправляли помилки в своїх зошитах, розуміли їх).
 ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Мозковий штурм.
З метою створення позитивної мотивації навчальної діяльності учнів пропоную шестикласникам, користуючись раніше набутими знаннями, відповісти на запитання.
1)    Що таке кут?
2)    Які види кутів ви знаєте?
3)    Який кут називають гострим; прямим; тупим; розгорнутим?
4)    Побудуйте прямий, гострий і тупий кути. Який із цих кутів найбільший (найменший).
5)    Один з кутів утворених при перетині двох прямих, прямий. Чому дорівнює решта кутів? (Учні розвязують задачу самостійно.).
 ІV. Засвоєння знань.
       Якщо візьмемо аркуш паперу, перегнемо його навпіл, далі ще раз перегнемо навпіл, розправимо аркуш і розглянемо лінії згину, то побачимо, що вони перетинаються під прямим кутом (демонстрація учителем). Такі прямі називаються перпендикулярними (пропоную учням самостійно сформулювати означення перпендикулярних прямих).
      Дві прямі, які, перетинаючись, утворюють прямі кути, називаються перпендикулярними прямими. Прямі а і b, зображені на малюнку, перпендикулярні. Пишуть аb або b а.
Ситуація успіху
Завдання: знайдіть у класі перпендикулярні прямі.
      Відрізки або промені називаються перпендикулярними, якщо вони лежать на перпендикулярних прямих. Для побудови перпендикулярних прямих використовують креслярський кутник або транспортир.

Наприклад, сторони АВ і АD прямокутника АВСD перпендикулярні. Сторони прямого кута теж перпендикулярні.
      Через дану точку завжди можна провести пряму, перпендикулярну до даної прямої. Це можна зробити за допомогою косинця.
Ситуація успіху
Задача 1. Через точку А, що не належить прямій а, побудувати пряму, перпендикулярну до прямої а.
a)     Будуємо довільну пряму а.
b)    Позначаємо довільну точку А, що не належить прямій а.
c)     Розмістимо косинець так, щоб одна зі сторін його прямого кута лежала на прямій а, а інша сторона прямого кута проходила через точку А.
d)    Проводимо пряму уздовж сторони косинця через точку А.
e)     Позначаємо пряму b.
Дві прямі можуть і не перетинатися (мал.).
Дві прямі, які не перетинаються і лежать в одній площині, називаються паралельними прямими. Паралельними, наприклад, є лінії зошита «в лінійку», рейки залізничної колії, слід від санчат на рівній дорозі. Якщо прямі а і b паралельні, то пишуть а b.
 
Завдання: наведіть свої приклади паралельних прямих.
      Два відрізки або промені називаються паралельними, якщо вони лежать на паралельних прямих. Наприклад, якщо АВСD – прямокутник (див. малюнок), то
 АВ ║СD і ВС║AD.
Задача 2. Знайдіть у класній кімнаті прямі, які перетинаються, і прямі, які не перетинаються.
Демонстрації. Учитель за допомогою листка картону та спиць демонструє:
a)     прямі а і b, які не лежать в одній площині;
b)    прямі а і b, які лежать в одній площині та перетинаються; не перетинаються.
Через будь-яку точку Р, яка не лежить на прямій а, можна провести пряму, паралельну прямій а. Для цього можна через точку Р провести пряму с, перпендикулярну до прямої а, а потім пряму b, перпендикулярну до прямої с. За такої побудови завжди bа. Можна скористатися лінійкою і косинцем.
Виконання усних вправ.
v Які з відрізків, зображених на малюнку, перпендикулярні? А які паралельні?
v Чи паралельні прямі a і b, якщо кожна з них паралельна деякій прямій с?
v Чи перпендикулярні прямі a і b, якщо кожна з них перпендикулярна до деякої прямої с?

Виконання письмових вправ
№1493. Проведіть пряму CD. Побудуйте пряму MN, перпендикулярну до прямої CD, за допомогою: 1) транспортира; 2) косинця.
 №1503. Побудуйте кут  AOB, градусна міра якого дорівнює 80º. Позначте точку С на стороні ОА. Проведіть через точку С пряму: 1) перпендикулярну до сторони ОА; 2) перпендикулярну до сторони ОВ.
№1507. Побудуйте в зошиті паралельні прямі АВ і CD так, як показано на малюнку. Через точку К проведіть пряму MN, паралельну прямій АВ. За допомогою лінійки і косинця перевірте, чи є паралельними прямі MN і CD.

V. Рефлексія
1.     Сформулюйте означення перпендикулярних прямих.
2.     Які відрізки називаються перпендикулярними?
3.     Які дві прямі називаються паралельними?
4.     Які відрізки називаються паралельними?
5.     За допомогою яких креслярських інструментів можна провести пряму, перпендикулярну до даної прямої? Як це роблять?
6.     Як можна провести пряму, паралельну даній прямій?
VІ. Домашнє завдання
§ 33.  №№1494, 1498.
Література
1.          Математика: підруч. для 6 класу загальноосвіт. навч. закл. / Н.А.Тарасенкова І.М.Богатирьова,О.М.Коломієць, З.О.Сердюк. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2014. – 304 с.
2.          Математика: 6 кл.: Підруч. для загальноосвіт. навч. закл. / Г.П.Бевз, В.Г.Бевз. – К.: Генеза, 2006. – 304 с.
3.           Ензельт О.П. Уроки математики в 6 класі. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. – 320 с.
4.          Педагогічні ідеї В.О. Сухомлинського: практичне впровадження викладання предметів природничо-математичного напряму. Метод. посіб. / Упоряд. Л.Хлань, С. Литвин, Л. Ткаченко, Т. Ціперко. – Кіровоград: Вид-во КОІППО імені Василя Сухомлинського, 2013. – 44 с.